AI ja Keskaeg

Tehisintellekt (AI) ei arene iseenesest. Arengu taga on vastavate võimetega inimesed. Need võimed arenevad  pidevas kontaktis targa masinaga. Arenevad nii AI kui tegijad. Raud ja soft.  Kõik see toimub ajateljel ja  ajas tagurpidi liikumist pole veel leiutatud. Küll aga  on inimkonnal  arengus  eri paikkonniti erinevad  tempod ning siit ka erinevad arengutasemed.

Vaatame üksikisiku  arengut. Kui on keskkond ja tahtmine midagi teha, siis on  tulemus nende kahe koostöö. AI areng baseerub sellistel  „elektrimolekulidel“, mis koos moodustavad  arenguvoolu ja selle tugevus on otses  seoses nende üksikute tugevusest.

Skype autorite näide on hea eeskuju.

Jaan on öelnud, et  peamine on  iseseisev töö.  Martin ja Pipedrive. Martin on öelnud, et pole siin midagi muud vaja, kui  iseseisvalt ja julgelt pihta hakata. Ahti on öelnud, et  10 aastaselt ema abiga sai 3 päevaga  vaimu veerema. Mati õppis  potil istumise ajal nii rääkima kui lugema tähti tundmata. Priit  on avastanud tunde, mis tekib siis, kui pool maailma internetiliikluses toimib sinu programmi põhjal. Sellist programmi aga saab siis teha, kui areng algab  koos noore inimese arenguga ja  ilmselt  on võimalik startida potil istumisega koos.

Meie näidetel saame öelda, et võimalik on nii üksi kui  2...3 koos, kus kujuneb üksteist toetav arengutugi.

Vanemate ja keskkonna roll on seda võimaldada ja  tulemus on just AI  areng.

Selleks pole vaja  kasvatusasutusi uhke betooni pandud  rahaga. Saab edukalt metsavaikuses  Eesti tingimustes Eesti talus, tööl käimiseks pole  vaja pendeldada   trassil Paide Tallinn. Töö on  AI ja tarkade masinate teema, nende toimimise sisu aga  vastavate võimetega  tegijate teema.

 

Massiline hobusevarga haridus koos mammutkooliga on arengupidur. 

Pisipehme ostis Skybi 8,5 miljardi  USD eest.  Miks ja kuidas see juhtus on  uurimise koht.  Järgmine Skype ei sünni, kui keskaja arusaamadega  noori õpetame ja  kasarmukoolides kasvatame. Sõdureid saab küll, seda näitab ka  Rossija putlerlik  1000 ja rohkem ohvrit päevas. Võiksid aga olla  uute Skypide autorid, areng viiks meid AI-ga käsikäes  võimekuseni  loodusohtudest  võitu saada. 

 

Rumal on ikka valus olla.

Jüri Malsub

6.06

24.08.2024