Elu võimalikkusest Eestis
E(ns)V asemel EW sisu poolelt ja siis kestame.
Kestmine tähendab perepoliitikat 3+ last eestlase peres.
Tänase rahvaesindajate lastetuse juures on selleks vähe lootust, sest seda näitavad nende teod 35 aasta kestel. Kust see tuleb?
Eks ikka kodust. Sovjetokupantide peamine meetod oli perede lõhkumine, talumajanduse lõhkumine, Selleks oli sotsiaalsete vastandite tekitamine ja kadeduseussi võimendamine. Kadedus ja sellega kaasnev näpuga näitamine pole just kõige kaunim lõhestamise võte.
Kui Sa tuled tugevast ja tervest perest, siis näed seda järelmõju igal pool.
Minu mäletamine ulatub 19 sajandisse. Kasvasin esimesed 3 eluaastat vanaisa vanaema, ema ja tädi kaitsva tiiva all. Isa õppis ülikoolis.
Piibel oli majas omal kohal. Kuigi oli sovjetkord, polnud see veel pereellu tunginud. Punast värvi polnud. Oli EW aegne õhustik.
Lisaks taluelu. Talu oli ime läbi jäänud küüditajatel kahe silma vahele. Ime peamine põhjus oli, et onud olid metsavennad ja punane pool hoidis oma nahka.
Töökaaslane, kes oli korpuse poiss, NL sõjaveteran, ütles, et veel 50-datel ei julgenud vene rahvusest okupandid Tallinnast välja sõita, sest bandiidid tapavad.
Veel 75. aastal tuli Jerevanis lennujaama ees üks mees ligi, kui sõbraga eesti keeles rääkisime ja küsis: kuidas Teil seal Eestis on, kas ikka tapavad? Tema oli peale sõda Tallinnas sõjaväes olnud ja oli kogu aeg kedagi tapetud ja hirm oli suur. Eks neid siis hirmutati.
Meie talus olid 2 lehma +mullikad, oma koorelahutaja, oma võimasin, oma niidumasin, looreha, oma hobune ja ader, vedruäke ja pulkäkked, kartulite muldamiseks ja võtuks harkader. Vilja tuulamise masin. Aidas olid jahukirstud, vanaema küpsetas leiba, 3 jalaga leiva taigna sõtkumise astjas. Leivaahi. Mesinduse tarbed, korralik vurr. Mesitarud, kümmekond.
19 saj aga meenutasid rehemaja muldpõrand, reheahi ja nurka jäetud viljapeksu koodid ning puuhargid heina tõstmiseks.
Olin 6-aastane, kui vanaisaga koos hagu tegime ja ta õpetas, kuidas kiiniga lepatüve raiuda, kuidas toominga vitsaga kubu kokku siduda. Raamatuid oli riiulitäis ja ka väga vanu, 19 saj aegasid.
Vanaisa mängis viiulit ja noodiraamatuid oli paras virn. Talu oli välja ostnud vanavanaisa ja enne seda oli rehemajas moonakana elatud. Lähedal oli ka ohvrikivi, kuhu veel minu sünni aegadel igaks juhuks loomi ohverdati. Vanavanaisal oli 8 last, vanaisa peres 5 last.
EW lõppedes oli okupantide eest varjul haridusminister Kann, oma vara oli tallu varjule toonud ka .... Asta Riivese isa. 1941 kohalik punane tegelane oli 20 nagaanipudruni eest talu maha sahkerdanud sovjetisõjaväe ülemusele. Ema koos naabritüdrukuga käisid Tallinnas Meijeli jutul ja sellest oli abi, kaup ja 2 nädala väljakolimise nõue jäi katki.
Uue maja juurest (1920) viis lillede keskel paekist teerada rehemaja juurde, taluõuel oli kooguga kaev, kus sees toru ja käsipump viis vee 1936 a ehitatud lauta, kus olid sigade lahtrid. See hoone oli 1944 abimajandi poolt üle võetud.
EW-s oli pisut alla 150t talu, tänaseks enamus omanikele tagastamata.
Teise vanaisa talu, kes viidi Siberisse, sain peale 4-dat Riigikohtu otsust tagasi. Kulus aga selleks 24 aastat. Maha põletati kokku 4 hoonet. 1941 läti juutide hävituspataljoni poolt maakivist tootmishooned, 1956 elumaja, E(ns)V aegadel 2 maja, mõlemad süütamise teel.
Nüüdseks on talu tükeldatud, sovjetivõim oma arusaamadega koostas nn.omandireformi ja ajas pered sisemiselt tülli. Ühtlasi likvideeris sellega EW terviktalud.
Täna töötab meil talus 4 CNC pinki palgatööliste asemel ja minu lastelaste pere kasvab.
E(ns)V -st EW-ni om veel pikk tee käia, esialgu on aga siia ilma tulevaid eestlasi poole vähem kui minejaid.
Pole hullu, eluterve eestlane võtab pikalt hoogu.
AI-ga kooselus Eesti talus sünnivad ka uued Skype autorid. Lootuse ja looduse keskel paremini kui betoonist mammutkoolides.
Insener talupidaja Jüri Malsub
6.05
2.02.2025