Tehisintellekti paanika 2023
(AI paanika 2023)
AI pealetungi osas on kerge paanika ja tuntud inimesed tahavad kihutavat rongi peatada, hädapidurit tõmmata.
Kas see oleks lahendus?
Pigem on vaja kiirusega kaasa minna ning on vaja parandada tee kvaliteeti ning suunata kihutava tehnikavidina liikumist ka suure ja kasvava kiiruse korral, püüda olukord kontrolli all hoida.
Esmane on siin teadmised ja oskused.
Neid saab õppides ja harjutades.
Siin Skypemuuseumi lehel olen kirjeldanud, kuidas algharidusele sobivas eas teadmisi ja oskuseid „hands on“ ajaliselt pidevas tegevuses lisades arenesid noored poisid noormeesteks ja saavutasid lõpuks sama tempo, milles arenes arvutimaailm vaatamata sovjetivangla 10 aasta mahajäämusele vaba maailma arengust IT vallas.. Lisaks lisasid sellesse arengusse olulise panuse, sest seda võimaldas nende omandatud tase.
Tagasiside KaZaA ja Skype poolelt aga annab mulle teada, et sisu tekke pool eriti kedagi ei huvita. Eesti näitel kirjutasime arenguvõimaluste osas Jaak Loonde entusiastlikul algatusel koos Peeter Normakuga kirja juba 1988 aastal ja Norbert Wiener kirjutas Küberneetika raamatu juba 1948 aastal. Vallandus küll tehnika IT areng, kuid pole vallandunud sinna ajaliselt juurde kuuluvate inimeste areng. Stalin keelas küberneetika sootuks ära. Soov rong peatada täna sobib sinna kanti.
Olen kirjutanud, et tänane haridussüsteem ei ole IT arenguga samas tempos, on oluliselt maas. Põhjus pole niivõrd selles, et IT ei õpetata, vaid õpetamise järjekorras. Ülikooli asemel tuleb seda teha algkoolis ja võimalusi on ka eelkooli eas. Seda näitab Ahti ema (ja ühtlasi vanemate) kogemus 10-aastase pojaga, minu kogemus annab võimaluse ka põhikooli lõpuks, 7 klass alustuseks (Jaan,Priit+Mikk) ja Mati, Ivo 4.kl.
Tingimata aga edasiseks arenguks on vaja tekitada omavahel heas mõttes võistlev väike meeskond.
JPA arenesid IT vallas kooliväliselt, mida Kaera22 olematutes tingimustes suutsin pakkuda. Kooli siseselt oskuslikult noortele lähenes peituvad aga suured arenguvõimalused ja seda mitte ainult Eestis vaid kogu maailmas.
Targad noored leiavad selles arengus palju enamat kui tapjarobotite arendamine, noorte roheline maailmanägemus võimaldaks aga inimkonnal tegeleda tõelise vaenlasega, LOLLUSEGA kahe kõrva vahel ja seda koos kihutava IT rongiga ning koos AI arenguga.
Aeg paanikaks on natuke varajane, kodutööd on veel tegemata.
Jüri Malsub
Anepalus
8.4.2023